Wstep - Gardenconcept

Szybki kontakt: NAPISZ DO NAS
www.gardenconcept.eu

Nasza oferta to: jakośćtrwałośćestetykaprofesjonalna obsługa posprzedażnagwarancjaserwis

Naszym atutem jest jakość...
Przejdź do treści

PODSTAWOWE INFORMACJE O NAWIERZCHNIACH BEZPIECZNYCH

Jednym z głównych czynników, decydujących o bezpieczeństwie dzieci na placu zabaw jest odpowiednia nawierzchnia wokół urządzeń zabawowych. Właściwe zainstalowanie i odpowiednie przygotowanie nawierzchni amortyzującej upadek pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych urazów. Należy również zwrócić uwagę, że pożądana nawierzchnia powinna umożliwiać użytkowanie placu również przy niesprzyjających warunkach pogodowych np. poprzez zainstalowanie systemu odwodnienia. Nawierzchnia pełni ponadto funkcję estetyczną miejsca zabaw i stanowi swoistą wizytówkę jego Administratora. Najważniejsza jednak funkcja nawierzchni związana jest z ochroną przed urazami – nie chroni ona wprawdzie przed upadkiem, ale powinna tłumić energię uderzenia głową zapobiegając jej uszkodzeniu, czego finał może być tragiczny.
W normie PN-EN 1177 odnoszącej się do nawierzchni na placach zabaw zastosowano tak zwane kryterium urazu głowy (HIC) wyrażane w centymetrach, którego wartość oznacza maksymalną wysokość upadku, przy której uderzenie głową o podłoże nie powoduje utraty życia. Kryterium to stosuje się w odniesieniu do poszczególnych rodzajów podłoża. Projektując nawierzchnię pod urządzeniami zabawowymi należy wziąć pod uwagę ich parametr zwany wysokością swobodnego upadku (WSU), czyli maksymalną wysokość w pionie od miejsca podparcia ciała (np. podest zjeżdżalni) do najniżej położonego punktu upadku. Na podstawie wysokości swobodnego upadku wyznacza się także strefę bezpieczeństwa dla danego urządzenia (to zadanie również należy do producenta) i w jej obrębie (a nie tylko bezpośrednio pod urządzeniem) należy bezwzględnie stosować nawierzchnię o odpowiednim HIC. Najczęściej występującym na placach zabaw rodzajem nawierzchni jest piasek, żwir, trawa, guma oraz nawierzchnia naturalna.
Pamiętać należy więc o właściwym doborze rodzaju nawierzchni do wysokości zainstalowanych urządzeń – im wyższa wysokość upadku tym wyższa wartość HIC. Niedopuszczalne jest stosowanie na placach zabaw nawierzchni twardych: ceglastych, kamiennych, betonowych, z ubitej ziemi czy gliny, przy czym dotyczy to wyłącznie strefy upadku wyznaczonej przez producenta danego urządzenia. W pozostałych miejscach, w tym pod urządzeniami o wysokości upadku do 60 cm, taki rodzaj nawierzchni jest dopuszczalny pod warunkiem, że jest ona wolna od nierówności, ostrych krawędzi oraz wystarczająco stabilna.

RODZAJE NAWIERZCHNI BEZPIECZNYCH

Planując wykonanie nawierzchni bezpiecznej na placu zabaw bardzo ważne jest, aby właściwie dobrać rodzaj zastosowanej nawierzchni w zależności od krytycznej wysokości upadku HIC. W zależności od wspomnianej wysokości norma zaleca zastosowanie następujących rodzajów nawierzchni wokół urządzeń:

* – bez cząstek pyłowych i iłowych
** – w przypadku materiału sypkiego należy dodać 100 mm do głębokości minimalnej, aby zrekompensować przemieszczenie

Wykorzystano źródła: PN-EN 1176-1 : 2009


l.p.MateriałSymbolMinimalna grubość
warstwy (mm)**
Krytyczna wysokość upadku
1.Darń lub glebaD-
≤1000
2.Piasek* - frakcja od 0,2 do 2 mmP200
300
≤2000
≤3000
3.Żwir* - frakcja od 2 do 8 mmP200
300
≤2000
≤3000
4.Wióry - frakcja od 5 do 30 mmP200
300
≤2000
≤3000
5.Kora - frakcja od 20 do 80 mmP200
300
≤2000
≤3000
6.Nawierzchnia syntetyczna (wg testu na upadek zgodnie z PN-EN 1177)NEZgodnie z HICKrytyczna wysokość upadku wg badania

MATA PRZEROSTOWA

Maty przerostowe to przyjazne środowisku, gumowe nawierzchnie bezpieczne produkowane z gumy pochodzącej z recyklingu. Nasze nawierzchnie gumowe znane jako maty przerostowe  układane są głównie na gruncie trawiastym. Dzięki swoim anty- poślizgowym właściwościom cieszą się coraz większą popularnością.
Maty przerostowe stosowane są głównie na:
 • Placach zabaw
 • Siłowniach zewnętrznych
 • Dookoła ogrodzeń placów zabaw
 • Pod huśtawkami
 • Ścieżkach zdrowia
 • Bramach wjazdowych
Korzyści ze stosowania mat przerostowych:
 • Absorbują wstrząsy i hałas
 • Testowane zgodnie z PN-EN 1177 wysokość swobodnego upadku ponad 3,00 m
 • Antypoślizgowa struktura komórkowa ma doskonałą trwałość ma doskonałą trwałość i daje duży komfort użytkowania
 • Posiadają mocne przytwierdzenie do ziemi, ukrywając maty przez trawy
 • Wysoki drenaż ziemi i ochrona przed erozją w obszarach częstego ruchu pieszych
 • Brak kosztownych prac przygotowujących
 • Szybka i łatwa instalacja (nie wymaga specjalnych narzędzi)
 • Łatwa konserwacja
 • Koszenie trawy może odbyć się jak zwykle
 • Wytrzymuje wszystkie warunki atmosferyczne (nawet ekstremalne temperatury i jest odporna na podmuchy silnego wiatru)
 • Jest to produkt bezpieczny, który stanowi nawierzchnię bezpieczną
 • Najlepszy stosunek jakości do ceny pośród nawierzchni syntetycznych


PŁYTKI GUMOWE

Tworząc profesjonalny plac zabaw dbamy, również o jego szczegółowe wykończenie. Nawierzchnia bezpieczna, którą polecamy Państwu ma nie tylko piękny wygląd,co jest też ważne, ale ważniejsza jest ich trwałość i odporność na panujące warunki atmosferyczne. Płytki gumowe które, proponujemy są wykonane z granulatu gumowego SBR pochodzącego z recyklingu, granulatu EPDM do sklejenia używany jest klej poliuretanowy. Wybierając płytki gumowe masz gwarancję, że twoje dziecko będzie bezpieczne, płytki są miękkie i bezpieczne przy ewentualnym upadku. Dostępne w naszej ofercie są dwa wzory: kwadratowe oraz w kształcie puzzle różna gama kolorów pozwala stworzyć podłoże o ciekawym wzorze. Posiadamy również płytki z nadrukiem, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Wszystkie proponowane produkty są certyfikowane według europejskiej normy EN-1177 i w zależności od grubości, posiadają konkretny parametr krytycznej wysokości upadku.
PŁYTKI SBR
 • są to płytki, które składają się z czarnego granulatu SBR zespolone ze sobą na stałe kolorowym klejem poliuretanowym. W naszej ofercie posiadamy takie kolory jak: czarny, czerwony, zielony i szary.
                 
PŁYTKI EPDM
 • charakterystyczne dla tego rodzaju płytki jest to, że dolna warstwa składa się z czarnego granulatu SBR, zaś górna warstwa to kolorowy granulat EPDM, który dostępny jest w różnych kolorach według skali RAL.

Garden Concept Litwin Artur
20-867 Lublin, ul. Świętkorzyska 70
(woj. lubelskie)
telefon:
+48 603 744 149

e-mail:
biuro@gardenconcept.eu

Wróć do spisu treści